ПУ „Дебрца“ - Лешани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Дебрца“

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Дебарца
Наречено по: Дебарца
Нас. место: Лешани
Адреса: с. Лешани
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Дебрца“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Дебрца“ - Лешани; скратено: ПООУ „Дебрца“) — подрачно основно училиште во селото Лешани, составен дел на истоименото училиште од селото Белчишта.[1]

Училиштето е именувано по областа Дебарца.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Лешани.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „За училиштето“. македонски: ОУ „Дебарца“ - Белчишта. конс. 22 август 2016. 

Координати: 41°16′36″N 20°51′58″E / 41.27667° СГШ; 20.86611° ИГД / 41.27667; 20.86611