ПУ „Дебрца“ - Ботун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Дебрца“

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Дебарца
Наречено по: Дебарца
Нас. место: Ботун
Адреса: с. Ботун
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Дебрца“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Дебрца“ - Ботун; скратено: ПООУ „Дебрца“) — подрачно основно училиште во селото Ботун, составен дел на истоименото училиште од селото Белчишта.[1]

Училиштето е именувано по областа Дебарца.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Ботун.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „За училиштето“. македонски: ОУ „Дебарца“ - Белчишта. конс. 22 август 2016. 

Координати: 41°17′8″N 20°47′23″E / 41.28556° СГШ; 20.78972° ИГД / 41.28556; 20.78972