Прејди на содржината

ПУ „Даме Груев“ - Брајковци

Координати: 41°17′30″N 22°31′14″E / 41.29167° СГШ; 22.52056° ИГД / 41.29167; 22.52056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Даме Груев

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Валандово
Наречено по: Даме Груев
Нас. место: Брајковци
Адреса: с. Брајковци
Местоположба

Карта

Основни информации
Основано: 1945
Број на ученици: 47 (2023/24)[1]
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Даме Груев“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Даме Груев“ - Брајковци; скратено: ПООУ „Даме Груев“) — подрачно основно училиште во селото Брајковци, претставува единка на училиштето „Јосип Броз Тито“ од градот Валандово.[2]

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Даме Груев.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Брајковци, на самиот крај од селото, на патот за селото Балинци.

Историја[уреди | уреди извор]

Училиштето било изградено во 1992 година.[1]

Градба[уреди | уреди извор]

Објектот е обновен. Површината на објектот е 323 метри квадратни и се загрева со пелети.[1]

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Годишна програма за учебната 2023/24 г. ООУ „Јосип Броз Тито" - Валандово“. ОУ „Јосип Броз Тито“ - Валандово. август 2023 г. Посетено на 20 јануари 2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. „За нас“. ООУ „Јосип Броз Тито“. Посетено на 20 јануари 2024.

41°17′30″N 22°31′14″E / 41.29167° СГШ; 22.52056° ИГД / 41.29167; 22.52056