ПУ „Ванчо Прке“ - Ѕвегор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Ванчо Прке“

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Делчево
Наречено по: Ванчо Прке
Нас. место: Ѕвегор
Адреса: с. Ѕвегор
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Ванчо Прке“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Ванчо Прке“ - Ѕвегор; скратено: ПООУ „Ванчо Прке“) — подрачно основно училиште во селото Ѕвегор, составен дел на истоименото училиште од градот Делчево.[1]

Училиштето е именувано по истакнатиот македонски народен херој Ванчо Прке.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Ѕвегор.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Основно општинско училиште "Ванчо Прке“. Општина Делчево. 2013-10-13. Посетено на 2019-03-05.

Координати: 41°58′1.3″N 22°48′10.1″E / 41.967028° N; 22.802806° E / 41.967028; 22.802806