ПСУ „Алгоритам Центар“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„ПСУ „Алгоритам Центар“
„Гимназија Алгоритам“
Gimnaziha Algoritan.jpg
Место
Општина: Центар
Место: Скопје
Адреса: Даме Груев бр. 16 Бизнис центар Палома Бјанка 6 кат, Скопје
Основни информации
Основање: 2008
Директор: Марина Божинова
Настава на: македонски
Контакт информации
Портал [http://algoritamcentar.edu.mk algoritamcentar.edu.mk]

ПСУ „Алгоритам Центар е приватно средно училиште во Македонија. Основано е на 11 март 2008 година во Скопје.[1]

Формирање и развој[уреди | уреди извор]

Учество на натпревари[уреди | уреди извор]

Освоени награди[уреди | уреди извор]

 • Прво место на натпреварот за најдобар есеј на тема „Кога јас ќе бидам лидер...“ во организација на „Иванов школо за млади лидери - Алумни асоцијација“ и под високото покровителство на претседателот на Република Македонија, Неговата екселенција, д-р Ѓорѓе Иванов (јуни 2012)
 • Прва награда најдобар состав на тема екологија на конкурсот „Денови на пролетта - Денови на екологијата“ распишан од Град Скопје (јуни 2012)
 • Прво место во Европа и 16-то место во светот на меѓународниот натпревар по математика World Maths Day (мај 2012)
 • Највисоко пласирани на Државниот натпревар на средни училишта по социологија (мај 2012)
 • Прво место на регионалниот натпревар по математика (март 2012)
 • Прво место на Државниот натпревар за најдобар есеј „Ацо Караманов“ (мај 2012)
 • Награда од Владата Награда од Владата на Република Македонија и Министерството за образование и наука за најдобар бизнис план кој ќе придонесе за економскиот рурален развој во Македонија, за проектот Ecotel Green Hotel (мај 2012)
 • 23 награди на натпреварувањето по математика КЕНГУР (мај 2012)
 • Второ место на државниот натпревар по математика (април 2012)
 • Бронзена медала на Македонска математичка олимпијада (април 2012)
 • Второ место за краток филм на конкурсот распишан од Канцеларијата на УНИЦЕФ во Скопје на тема спречување на насилството во училиштата (мај 2012)
 • Второ место на Државниот натпревар по македонски јазик и литература, воедно најдобро пласирано средно училиште во Град Скопје (мај 2012)
 • Три втори места во различни возрасни групи на Државниот натпревар по програмирање (мај 2012)
 • Хуманитарна претстава во продукција на гимназијата „Алгоритам“ поставена во Драмскиот театар Скопје за поддршка на Здружението за третман на лицата со Аутизам, АДХД и Аспергеров синдром (јуни 2012)

Познати личности кои учеле во ова училиште[уреди | уреди извор]

Познати личности кои предавале во ова училиште[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. (на македонски)„Службен Весник на Македонија“ (ЈП Службен весник на Република Македонија) (24). ISSN 0354-1622. http://slvesnik.com.mk/Issues/7262714046A0294C96E81D0918D48017.pdf. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]