Очна празнина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орбита
Слика на десната орбита со окото.
Податоци
Назнаки
ЛатинскиOrbis
MeSHA02.835.232.781.324.690
TAA02.1.00.067
FMAFMA:53074

Очната празнина, очна јама или орбита е празнина во черепот во која е сместено окото и помошниот апарат за гледање. Кај луѓето волуменот на орбитата е 30 ml, од кои окото зафаќа волумен од 6.5 ml.[1]

Коски[уреди | уреди извор]

Кај луѓето орбитата ја градат седум коски:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Duane's Ophthalmology, Chapter 32 Embryology and Anatomy of the Orbit and Lacrimal System. (eds Tasman W, Jaeger EA) Lippincott/Williams & Wilkins, 2007