Очен нерв

Од Википедија — слободната енциклопедија
Очен нерв
Левиот очен нерв и очните патишта.
Податоци
Надразнувавид
Назнаки
Латинскиnervus opticus
TAA14.2.01.006
A15.2.04.024
FMAFMA:50863

Очен нерв (латински: nervus opticus, англиски: optic nerve) или виден нерв — севкупност на нервни влакна што носат нервни импулси што потекнуваат од мрежницата до мозокот. Центарот на мрежницата, каде што излегува очниот нерв, нема сетилни клетки, а оваа област се нарекува „слепа дамка“.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vilensky, Joel; Robertson, Wendy; Suarez-Quian, Carlos (2015). The Clinical Anatomy of the Cranial Nerves: The Nerves of "On Olympus Towering Top". Ames, Iowa: Wiley-Blackwell. ISBN 978-1118492017.
  2. Selhorst, John; Chen, Yanjun (February 2009). „The Optic Nerve“. Seminars in Neurology (англиски). 29 (1): 029–035. doi:10.1055/s-0028-1124020. ISSN 0271-8235. PMID 19214930.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]