Мрежница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мрежница или ретина
Напречен пресек на десно човечко око; очите значително се различни кај животните
Податоци
Дел одОко
СистемСистем за вид
АртеријаЦентрална ретинална артерија
Назнаки
ЛатинскиRēte
TAA15.2.04.002
FMAFMA:58301

Мрежница или ретина[1] — внатрешна опна на очното јаболко што ги прима светлосните дразби.[2]

Оптиката на окото создава слика на визуелниот свет на мрежницата слично како филм во фотоапарат (превртена и смалена слика). Во мрежницата се создаваат хемиски и електрични настани со чија помош се придвижуваат нервните импулси кои се испраќаат во разни оптички центри во мозокот преку очниот нерв.

Мрежницата е комплексна, слоевита структура која е изградена од неколку слоја неврони поврзани со синапси.

Единствени неврони кои се директно осетливи на светлина се ќелиите на фоторецепторите:

  • Стапчиња, ги има околу 90 милиони[3] и служат за снаоѓање во мрак.
  • Чунчиња, ги има околу 4,5 милиони[3] и служат за снаоѓање дење.

Ганглиските ќелии се ретки и се важни за рефлексивни „одѕивања“ на многу јако светло. Единствениот дел на мрежницата на кој не се наоѓаат фоторецепторски ќелии се вика слепа точка. Тоа е местото каде се спојуваат ќелиите и формираат очен нерв.

За разлика од камерата, мрежницата не ги испраќа едноставно сликите во мозокот. Таа просторно ги компресира за да одговараат на ограничената големина на оптичкиот живец.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ретина“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „мрежница“Дигитален речник на македонскиот јазик
  3. 3,0 3,1 Curcio, CA.; Sloan, KR.; Kalina, RE.; Hendrickson, AE. (Feb 1990). „Human photoreceptor topography“. J Comp Neurol. 292 (4): 497–523. doi:10.1002/cne.902920402. PMID 2324310.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]