Офицерот со роза (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Офицерот со роза е игран филм на режисерот Дејан Шорак.

Факти за филмот[уреди | уреди извор]

Режијата на филмот е дело на Дејан Шорак, а главните улоги ги толкуваат: Жарко Лаушевиќ, Ксенија Паиќ, и Драгана Мркиќ.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Во Загреб, по Втората светска војна, партизаните започнуваат да воспоставуваат цивилна власт. Во станот на една вдовица од високата класа, убавата Матилда, се вселуваат младата партизанка, Лилјана и нејзиното момче, поручникот Петар Хорват. Наското Петар се вљубува во Матилда...[2]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 814, 31.1.2014, стр. 14.
  2. Антена, број 814, 31.1.2014, стр. 14.