Остроребрена луфа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Остроребрена луфа
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Ред: Тиквовидни
Семејство: Тикви
Род: Луфа
Вид: Остроребрена луфа
Научен назив
Luffa acutangula
(L.) Roxb.
Синоними[1]
 • Cucumis acutangulus L.
 • Cucumis lineatus Bosc
 • Cucumis megacarpus G.Don
 • Cucumis operculatus Roxb. ex Wight & Arn.
 • Cucurbita acutangula (L.) Blume
 • Luffa amara Roxb.
 • Luffa drastica Mart.
 • Luffa fluminensis Roem.
 • Luffa foetida Cav.
 • Luffa forskalii Schweinf. ex Harms
 • Luffa gosa Ham.
 • Momordica tubiflora Wall.

Остроребрена луфа (науч. Luffa acutangula) — растение до семејството на тиквите чии незрели плодови се одгледуваат во Азија како зеленчук, додека пак зрелите плодови природни помагала за триење на кожата наречени „луфи“. Плодот наликува на краставица или тиквичка со ребра. Расте од средна до источна и југоисточна Азија, каде е позната под голем број имиња. Се одгледува и како домашно растение во постудените предели.

Употреба[уреди | уреди извор]

Недоузреаните плодови на извесни сорти се служат како зеленчук за готвење, скиселување или сирови, а напати се користат и фиданките и листовите.[2] Како и египетската луфа (Luffa aegyptica), зрелите плодови се берат суви им се вадат сите делови освен плодовите влакна, кои потоа се користат како сунѓер или за изработка на шапки.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „The Plant List: A Working List of All Plant Species“. Посетено на 21 November 2014.
 2. 2,0 2,1 Grubben, G.J.H.; Africa, P.R.o.T. (2004). Vegetables. Backhuys. ISBN 9789057821479.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]