Основен суд Дебар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Основен суд Дебар — суд со основна надлежност сместен во градот Дебар и го опфаќа подрачјето на општините Дебар и Центар Жупа.[1]

Судот во Дебар ја извршува судската власт во прв степен во рамките на двете гореспоменати општини. Основниот суд во Дебар одлучува за сите дела во прв степен по кривични дела и прекршоци извршени на подрачјето на општините Дебар и Центар Жупа.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Закон за судовите“ (PDF). Министерство за правда на Македонија. Службен весник на Република Македонија. конс. 24 октомври 2016. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]