Прејди на содржината

Орловачко Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орловачко Езеро
ПодрачјеРепублика Српска, Босна и Херцеговина
ВидЕзеро

Орловачко Езеро (српски: Орловачко језеро) — природно ледничко езеро во Националниот парк Сутјеска, Република Српска, Босна и Херцеговина.

Езерото се наоѓа на планината Зеленгора, под врвовите Орловац и Орловача на исток, Брегоч (2.014 м) на југоисток, Стог (1.821 м) на југ и Љељен (1.765 м) на север, на надморска височина од 1.438 м.[1]

Широчината на езерото изнесува околу 100 метри, а должината достигнува до 350 метри. Просечната длабочина изнесува 5 метри, додека најголемата длабочина достигнува 5,5 м.[2]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Хидрометеоролошки завод Републике Српске: Језера у Републици Српској“. Архивирано од изворникот на 2011-08-17. Посетено на 2024-05-14.
  2. Агенција Републике Српске за воде обласног ријечног слива Саве: Језера у Републици Српској (српски)