Оперска куќа Суреја

Координати: 40°59′17″N 29°01′43″E / 40.98805° СГШ; 29.02864° ИГД / 40.98805; 29.02864
Од Википедија — слободната енциклопедија
Оперска куќа Суреја
Süreyya Operası
Оперска куќа Суреја
Адреса
Gen. Asım Gündüz Cad. 29
Град
Земја Турција
Сопственик Дарјусуфака Цемијети
Изнајмен Општина Кадиќој
Опериран од Истанбулска државна опера и балет
Капацитет 570
Тип Театар за опера и балет, концертна сала
Отворен 6 март, 1927
Реотворен 14 декември, 2007
Годишна активност 1927-1930 театар
1930-2005 кино-театар
2007-оперска куќа
Реновиран 2006-2007
Поранешни имиња Süreyya Opereti
Süreyya Sineması
Тековна употреба Оперска куќа
www.sureyyaoperasi.org/
40°59′17″N 29°01′43″E / 40.98805° СГШ; 29.02864° ИГД / 40.98805; 29.02864


Оперската куќа Суреја, исто така позната и како Сујерски културен центар (турски: Süreyya Operası или Süreyya Kultur Merkezi) е оперска куќа која се наоѓа во Кадиќој, Истанбул, Турција. Објектот бил изграден во 1927 година како прв музички театар на анадолскиот дел од Истанбул. Сепак, главно поради недостиг на соодветни објекти и опрема во театарот, опери никогаш не биле изведувани. Салата првично се користела како кино сала. Во 2007 година, објектот бил реновиран и претворен во оперска куќа.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]