Омега (група)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Омега
Omega
Основни податоци
Жанр(ови)рок
Години на активност1962 -
Продукциска куќа/ќиQualiton, Pepita, Bacillus
Мрежно местоwww.omega.hu
ЧленовиЈанош Кобор
Ѓерѓ Молнар
Ференц Дебречени
Поранешни членовиЛасло Бенке
Тамаш Михај
Габор Пресер
Јозеф Лакс
Тамаш Шомло

Омега е еден од најуспешните и најдолготрајни унгарски рок-бендови. Основан е во септември 1962 година во Будимпешта.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Основачи на групата се клавијатуристот Ласло Бенке и Јанош Кобор - ритам-гитара и вокал. Омега првично свиреле обработки на британски и американски рок-песни. Во 1967 година, бендот ги вклучил Тамаш Михај - бас-гитара и клавијатуристот Габор Пресер. Бендот започнал да пее свои песни и го издал албумот 10000 lépés (10.000 чекори) во 1969 година.

Овој албум ја вклучува најпознатата песна на Омега „Gyöngyhajú lány“. Варијантата на „Gyöngyhajú lány“, отпеана од Омега на англиски јазик, се нарекува „Pearls In Her Hair“ или „The Girl With Pearl's Hair“ - Девојчето со бисерна коса. Музиката на „Gyöngyhajú lány“ се користи во корицата на Шкорпиони „White Dove“, како и во популарната во Бугарија поп-народна песна на Јужниот ветер „Баталјонот се гради“.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Omega | Biography & History“. AllMusic (англиски). Посетено на 2020-07-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]