Габор Пресер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Габор Пресер (роден на 27 мај 1948) е добитник на наградата Коштут и унгарски музичар, композитор, пејач. Тој е член на Locomotiv GT и бил член на Омега , истакната личност на унгарската поп-музика.

Габор Пресер

Животопис[уреди | уреди извор]

Детство

Роден е во Будимпешта во 1948 година, неговите родители се Геза Пресер и Урман Елвира. Неговиот татко работел како продавач на птици во салата "Велика Маркет" на плоштадот Клаузал. По училиште, неговиот син, Габор, излезе да му помогне. Габор Пресер почна да свири на пијано на возраст од четири години, пијанистот Имре Антал, исто така, ги признава талентите на детето и предвиде дека ќе стане голем уметник. Тој го завршил основното училиште во улицата Кертеш, а подоцна ги започнал студиите во средното училиште за музика, додека играл на пијано во школо за танцување на улица Капас со часови по 14 унца. Почна да се занимава со компонирањето како тинејџер. Семејството живеело на улицата Доб 46 / Б на првиот кат, а над нивниот дом живееле композиторот и пијанистот Резо Сереш .Пресер веќе беше тинејџер, и тој често зборуваше за Сереза, кој му покажа и записи и музика. Серес секој ден слушаше различни аранжмани на Мрачната недела од 14:00 до 18:00 , кои беа емитувани во околните домови. Пресер подоцна се осврна на овие сеќавања во неговата песна " Плафон" , на која Лајош Парти Наѓ го напишал текстот.

Омега (1967-1971) (бенд)

Пресер за време на средното училиште беше заинтересиран само за класичната музика во тоа време, но неговиот соученик Тамаш Михали го однел на концерти на групата Скамполо, каде што повремено играше. Почнувајќи од 1967 година, Пресер започна да ги пишува своите песни за Омега (дотогаш тие само свиреле наслови од странски хитови. ) Летото, тој стана еден од нивните музичари кои свиреа на клавијатури. Бендот пробал уникатни аранжмани: нема соло гитарист, туку двајца клавијатури. Договорот не беше многу успешен, а Пресер беше заменет со гитаристот Гирги Молнар. За тоа време играше со Шамполо и почна да пишува песни за Ласло Комар . Тој беше повикан да биде дел од бендот во 1968 година, непосредно пред британската турнеја на бендот. По неколку синглови, тој стана главен текстописец на првите три албуми на Омега и некои од оние што тој ги пееше.

Откако Пресер го напушти бендот (1971) повторно играше заедно со колегите на турнејата Омега-LGT-Беатрис во 1980 година, на 25-годишниот концерт во 1987 година, а подоцна во 1994 и 1999 година. Тој, исто така, придонесе за албумот на Омега насловен "Транс и танц" како текстописец за две песни и како гостин клавијатурист.

Албуми[уреди | уреди извор]

Ова е поедноставена листа која не ги содржи сите албуми. Пресер се појави како уметник.

Омега

 • Trombitás Frédi и rettenetes emberek (1968)
 • Црвена ѕвезда од Унгарија (1968)
 • 10000 lépés (1969)
 • Десет илјади чекори кидалатлан (1970)
 • Éjszakai országút (1970)
 • Kisstadion '80 (1980)
 • Ezüst eső - Vizesblokk (1994)
 • A változás szele - Szárazblokk (1994)
 • Транс и танц (1995)
 • Трансцендентен (1996)
 • KONCE Rt (1999)
 • Tower of Babel maxi (2004)

Locomotiv GT

 • Locomotiv GT (1971)
 • Ringasd el magad (1972)
 • Bummm! (1973)
 • Locomotiv GT (1974) aka London 1973 (2001)
 • All Aboard kiadatlan (1975)
 • Mindig magasabbra (1975)
 • Во Варшава (1975)
 • Locomotiv GT V. (1976)
 • Locomotiv GT (1976), ака Мотор Сити Рок (1978)
 • Zene - Mindenki másképp csinálja (1977)
 • Миденки (1978)
 • Annyi mindent nem szerettem dupla kislemez EP (1979)
 • Тодос (1980)
 • Локомотив ГT aka Будимпешта (1980)
 • Kisstadion '80 (1980)
 • Локи (1980)
 • Локомотив ГТ Х. (1982)
 • Премногу долга (1983)
 • Azalbummm (1983)
 • Első magyar óriás kislemez maxi (1984)
 • Ellenfél nélkül (1984)
 • Бокс кидалатлан (1985)
 • '74 САД - New Yorktól Los Angelesig (1988)
 • Zörr (1992)
 • Локомотив GT összes kislemeze (1992)
 • Búcsúkoncert (албум) (1992)
 • 424 - Mozdonyopera (1997)
 • Филм и коцкање ментек (2002)
 • Sziget 2007 maxi (2007)

Соло албуми

 • Електромантик (1982)
 • Electromantic - Extra változat 1982, 1987-1989 (1993)
 • Csak dalok (1994)
 • Kis történetek (1996)
 • Angyalok és emberek (2000)
 • Dalok régről és nemrégről - Концерт 2001 (2003)
 • T12enkettő (2006)
 • 1 óra az 1 koncertből (2009)
 • Rutinglitang (Egy zenemasiniszta); Парти Наѓ Лајош Поезија (2011)
 • 13 dalunk (со Маријан Фалуси) (2017)

Театарски парчиња

 • Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról (1973, мјузикл
 • Harmincéves vagyok (1975, мјузикл)
 • Jó estét nyár, jó estét szerelem (1977, мјузикл)
 • A sanda bohóc (1981, мјузикл)
 • A padlás (1988, мјузикл)
 • Szent István körút 14. (1998, мјузикл)
 • Túl a Maszat-hegyen (2005, мјузикл)
 • Magyar Carmen (2007,танцдрама)

Компилација албуми

 • A zeneszerző - Presser Gábor (talán) legszebb dalai (1998)
 • A zeneszerző 2. - Presser Gábor talán leghangosabb dalai (2001)
 • A zeneszerző 3. - Szerelmes dalok (2002)
 • Presser zenés színháza (2002)
 • A zeneszerző 4. - Presser Gábor legszínházibb dalai (2004)
 • Dalok a színházból (2005)
 • A zeneszerző 5. - A szövegíró (2007)

Кати Ковач

 • Kovács Kati és a Locomotiv GT (1974)
 • Közel a Naphoz (1976)
 • Rock and roller – válogatás (1976)
 • Kati - néhány dal (1976, НДК)

Клари Катона

 • Titkaim (1981)
 • Katona Klári (1984)
 • Éjszakai üzenet (1986)
 • Mozi (1989)

Иболија Ола

 • Voltam Ibojka (2018)

Zorán Sztevanovity

 • Зоран (1977)
 • Зоран II (1978)
 • Зоран III (1979)
 • Tizenegy dal (1982)
 • Szép holnap (1987)
 • Az élet dolgai (1991)
 • Majd egyszer (1995)
 • 1997 (1997)
 • Az ablak mellett (1999)
 • Így alakult (2001)
 • Közös szavakból (2006)
 • Körtánc-Kóló (2011)

Саролта Жалатнај

 • Álmodj velem (1972)

Награди[уреди | уреди извор]

 • Поп натпревар - текстописец на годината (1976)
 • Еркел награда (1977)
 • Поп-Мечеви - текстописец на годината (1977)
 • Поп-Мечеви - Тастатурист на годината (1978)
 • Поп-Мечеви - Тастатурист на годината (1980)
 • награда за eMeRTon (1986, 1990, 1994, 2000)
 • Награда за заслуги (1990)
 • Орден за заслуги на Република Унгарија (1994)
 • Награда Хушка Џено (1995)
 • Награда за златен жирафа за остварување на живот (1998)
 • Награда за животно остварување на Хушка Џено (1999)
 • Коштунска награда (2003)
 • Награда Прима Примисима (2004)
 • Gundel Artist Award (2004)
 • Проу Урбе Будимпешта награда (2009)
 • Artisjus Award - Најдобра поп-музичка продукција на годината (2009)
 • Ранто Миклос награда за борба против расизмот (2011)
 • Приказна за пет ѕвезди (заедно со другите членови на LGT) - Најдобра музичка продукција на годината (2014)
 • Награда за постигнување на човечки глас живот (2018)

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]