Прејди на содржината

Олимписки стадион (Москва)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Олимписки Стадион
Спорти́вный ко́мплекс «Олимпи́йский»
Олимписки
Место Москва, Русија
Отворен 1980
Затворен Отворен
Сопственик
Подлога Трева
Игра
Гледачи 16,000

Олимписки Стадион, наречена Олимписки, е голема затворена арена сместена во Москва, Русија. Таа беше изградена за 1980 Летни олимписки игри, каде што се одржуваа натпреваруварите по Кошарка и Бокс[1] . Дел од Олимпискиот Спортски Комплекс е и базенот. Салата е толку голема што има сместивост од 80,000 седишта. Исто така таму се одржувале Дејвис Куп и Кремлин Куп турнирот. Кога помалите затворени спортови беа во салата, како тенис или кошарка, само 1/4 од подот беше искористен.

Евровизија 2009[уреди | уреди извор]

Олимписки Стадион е моментално избран за одржување на Евровизија 2009[2].

Наводи[уреди | уреди извор]