Прејди на содржината

Оливер Хисинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оливер Хисинг

Оливер Хисинг (германски: Oliver Hüsing, 17 февруари 1993) — германски фудбалер кој игра како централен бек for Ханза Росток .

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Вердер Бремен[уреди | уреди извор]

По речиси десет години во младинските редови на клубот, на 1 април 2014 година, Хисинг потпишал професионален договор со клубот Вердер Бремен до 2017 година.[1] Во текот на следната сезона во Бундеслигата, тој успеал да заработи место за првиот состав на тимот од Бундеслигата. Во јануари 2015 година, тој бил позајмен во Бундеслига 3 од страната на клубот Ханза Росток за остатокот од сезоната.[2]

Ференцварош[уреди | уреди извор]

По дванаесет години со Вердер Бремен, Хусинг потпишал за Ференцварош во јуни 2016 година. Пријавената такса за трансфер изнесувала 300.000 евра.[3]

Ханза Росток[уреди | уреди извор]

Во јули 2017 година, Хисинг се вратил во Ханза Росток по слободен трансфер.

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Од 6 јуни 2018 година [4]
Изјави и цели по клубот, сезона и конкуренција
Клуб Сезона Лига Куп Друго Вкупно
Дивизија Настапи Гологи Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Вердер Бремен II 2011-12 3. Лига 1 0 - - 1 0
2012-13 Регионлига Норд 17 1 - - 17 1
2013-14 18 0 - - 18 0
2014-15 15 3 - - 15 3
2015-16 3. Лига 29 1 - - 29 1
Вкупно 80 5 - - 80 5
Вердер Бремен 2014-15 Бундеслига 2 0 0 0 - 2 0
2015-16 1 0 0 0 - 1 0
Вкупно 3 0 0 0 0 0 3 0
Ханза Росток (заем) 2014-15 3. Лига 16 2 0 0 - 16 2
Ференцварош 2016-17 Немзети Бајноксаг I 19 0 4 0 1 0 24 0
Ханза Росток 2017-18 3. Лига 37 4 1 0 - 38 4
Кариера вкупно 155 11 5 0 1 0 161 11

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Hüsing unterschreibt Profivertrag bis 2017“ [Hüsing signs professional contract until 2017] (германски). SV Werder Bremen. 1 April 2014. Архивирано од изворникот на 2015-04-02. Посетено на 9 March 2015.
  2. „Oliver Hüsing verstärkt den F.C. Hansa Rostock“ [Oliver Hüsing strengthens the F.C. Hansa Rostock] (германски). F.C. Hansa Rostock. 29 January 2015. Посетено на 9 March 2015.
  3. Knips, Björn (23 June 2016). "Zwölf geile Jahre". Kreiszeitung (германски). Посетено на 29 June 2016.
  4. Оливер Хисинг на soccerway. Посетено на 12 March 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]