Олег Горобиј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Олег Горобиј
Медали
Кану-спринт мажи

Олимписки игри

Бронзен медал – трето место 1996 Атланта K-4 1000 m
ИКФ Светско кану првенство
Златен медал - прво место 1990 Познањ K-4 500 m
Златен медал - прво место 1993 Копенхаген K-4 500 m
Златен медал - прво место 1994 Мексико Сити K-4 200 m
Златен медал - прво место 1994 Мексико Сити K-4 500 m
Златен медал - прво место 1994 Мексико Сити K-4 1000 m
Златен медал - прво место 1995 Дисбург K-4 500 m
Златен медал - прво место 1997 Дартмуд K-4 200 m
Сребрен медал – второ место 1995 Дисбург K-4 200 m
Бронзен медал – трето место 1991 Париз K-4 500 m
Бронзен медал – трето место 1993 Копенхаген K-4 1000 m
Бронзен медал – трето место 1999 Милан K-4 200 m
Бронзен медал – трето место 2001 Познањ K-4 1000 m
Бронзен медал – трето место 2003 Гаијнесвил K-4 500 m

Олег Горобиј (руски: Олег Владимирович Горобий), роден 7 февруари 1971 во Воронеж) — руски кану-спринтер кој се натпреваруваше од 1990 до 2003. Натпреварувајќи се на три Летни олимписки игри, тој освои само еден медал-бронза на Летните олимписки игри во 1996, Атланта, САД.

Горобиј исто така освои и тринаесет медали на Светското кану првенство.

Наводи[уреди | уреди извор]