Одлични говорници

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Одлични говорници (англиски: The Great Debaters) е американски филм, во режија на Дензел Вашингтон. Главните улоги ги толкуваат: Дензел Вашингтон и Нејт Паркер.

Содржина[уреди | уреди извор]

Контроверзниот професор Мелвин Толсон применува невообичаени и сурови методи на подучување за да го создаде дебатниот тим на колеџот “Вили” во Тексас, во 1930-тите. Клучниот момент во однесувањето на студентите настапува кога нивниот дебатен тим ќе треба да му се спротивстави на националниот шампион, дебатниот тим на универзитетот Харвард.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 843, 22.8.2014, стр. 25.