Огопого

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Огопого
OgoPogo crop.jpg
Статуа на Огопого во Келовна, Британска Колимбија
Подвидезерско чудовиште
Други имињаНаитака
ЗемјаКанада
ПодрачјеОканаган,
Британска Колумбија
Живеалиштевода

Огопого (англиски: Ogopogo) е назив за водно чудовиште за кое се претпоставува дека живее во езерото Оканаган во Канада. Огопого денес е неразрешена мистерија, иако криптозоолозите бараат начини за да успеат да му влезат во траг.[1] Огопого е дел од канадскиот фолклор и староседелска митологија.

Видувања[уреди | уреди извор]

Првпат е виден во 1926 година. Последен пат е виден во 2011 година кога минувач снимил две грпки како плутаат на водата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Radford, Benjamin. „Ogopogo the Chameleon“. The Committee for Skeptical Inquiry. Center for Inquiry. Посетено на July 13, 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]