Огаста (Мејн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Огаста
Augusta
Реката Кенебек која тече низ центарот на Огаста
Реката Кенебек која тече низ центарот на Огаста
Реката Кенебек која тече низ центарот на Огаста
Местоположба
Местоположба на Огаста
Местоположба на Огаста
Општи податоци
Име
- изворно
Огаста
  Augusta
Прво доселување 1754
Повикувачки број 207
Официјална страница http://www.augustamaine.gov
Управа
Земја САД
Сојузна држава Мејн
Округ Кенебек[1]
Градоначалник Дејвид Ролинс [2]
Географија
Надморска височина 20 м
Население
Население 18,899[3] (2020)
Густина 150.31 km2[4] ж/км²

Огаста (англиски: Augusta) е главен град на американската сојузна држава Мејн. Според пописот извршен во 2020 година во градот живееле 18,899 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Population and Population Centers by State Архивирано на 12 декември 2001 г.
  2. „Rollins wins Augusta mayor race“. Kennebec Journal. Архивирано од изворникот November 5, 2014. Посетено на November 5, 2014.
  3. „Census - Geography Profile: Augusta city, Maine“. United States Census Bureau. Посетено на January 8, 2022.
  4. „2019 U.S. Gazetteer Files“. United States Census Bureau. Посетено на July 25, 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]