Обичен тажник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Обичен тажник
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Розиди
Ред: Розовидни
Семејство: Рози
Род: Тажник
Вид: Обичен тажник
Научен назив
Filipendula vulgaris
Moench

Обичен тажник или само тажник (науч. Filipendula vulgaris) — повеќегодишна билка од семејството на розите (Rosaceae). Вирее на суви пасишта ширум најголемиот дел од Европа, како и Средна и Северна Азија. Присутно е и во Македонија.[1]

Раст[уреди | уреди извор]

Има ситни зраковидни ливчиња налик на папрат и исправено стебленце со висина од 20-50 см.[2] и проретчено соцветие на крајот. Овие минијатурни цветчиња се распоредени во густи китки и излегуваат доцна напролет и траат до средината на летото. Кога ќе се смачкаат, листовите и корењата оддаваат мирис многу сличен на масло од зимзелен (Gaultheria procumbens).

Растението претпочита целосна изложеност на сонце. Трпи сушни услови подобро од другите членови на родот.

Одгледување[уреди | уреди извор]

Растението никнува од семе, а потоа може да се размножи од ползечките корења.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Обичен тажник (Filipendula vulgaris Moench)“. Информативна мрежа за гермоплазмени ресурси. Служба за земојоделско истражување, Министерство за земјоделство на САД. (англиски)
  2. C A Stace, Interactive Flora of the British Isles, a Digital Encyclopaedia: Filipendula vulgaris Архивирано на 8 јуни 2011 г. ISBN 90-75000-69-3

Надворешни врски[уреди | уреди извор]