Конрад Менх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Конрад Менх
Konrad Mönch
1800
Роден(а)15 август 1744(1744-08-15)
Касел
Починал(а)6 јануари 1805(1805-01-06) (возр. 60)
Марбург
ЖивеалиштеМарбург
НационалностГерманец
Полињаботаника, фармација, хемија
ОбразованиеМарбуршки универзитет
Авторска кратенка (бот.)Moench
СопружникКатарине Маргарете Шмелдер

Конрад Менх (германски: Konrad Mönch; 15 август 17446 јануари 1805) — германски ботаничар и проофесор на Марбуршкиот универзитет од 1786 г. сè до неговата смрт.

Во 1794 г. го напишал делото Methodus Plantas horti botanici et agri Marburgensis посветено на растенијата во полињата и градините на Марбург.

Во 1802 г. му дал име на растението Gillenia trifoliata во прилог за месната растителност на Марбург. Воедно го именувал и родот Echinacea (1794).[1]

Во негова чест е наречен ботаничкиот род Moenchia (исправена ѕвезденка) од семејството на каранфилите.[2]

Растенијата што ги опишал се наведуваат со стандардната ботаничарска кратенка Moench.

Поважни дела[уреди | уреди извор]

  • Enumeratio plantarum indigenarum Hassiae praesertim inferioris, secundum methodum sexualem dispositarum, 1777.
  • Methodus plantas horti botanici et agri marburgensis, 1794 (неколку изданија).
  • Systematische Lehre von denen gebräuchlichsten Einfachen und zusammengesezten Arzney-Mitteln : zum Gebrauch Akademischer Vorlesungen, 1795 – Систематска настава за простите и сложените лекарства; академски предавања.
  • Einleitung zur Pflanzen-Kunde, 1798 – Вовед во ботаниката.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Echinacea Page“. Архивирано од изворникот на 2005-07-07.
  2. Google Books Western Australian Plant Names and Their Meanings: A Glossary by F. A. Sharr
  3. WorldCat Identities (дела на Менх)

Литература[уреди | уреди извор]