Обилиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Обилиќ
Општина и град
Obiliq / Kastriot
Главната улица во Обилиќ
Главната улица во Обилиќ
Обилиќ се наоѓа во Косово
Обилиќ
Локација во Косово
Координати: 42°41′ СГШ 21°04′ ИГД / 
Држава Република Косово
Округ Приштина
Управа
 • Градоначалник Мехмет Красниќи
Население (2011)
 • Општина и град 21.548
 • Густина 205,6/km2 (5,330/sq mi)
 • Градскo 6.864
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Повик. бр. +381 38
Таблици 01
Мреж. место Municipality of Obilić

Обилиќ (албански: Obiliq, Kastriot) е град и општина во Приштинскиот округ во централниот дел на Косово. Општината го вклучува градот Обилиќ и 19 села со вкупно население од 21,548 жители.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот на население од 2011 година, општината брои население од 21,548 од кои над 95% се Албанци. Останатото население припаѓа на Србите, Ромите, Ашкалите и др.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]