Обелоденување: Животот на транс на екранот

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Disclosure: Trans Lives on Screen“
Податотека:Disclosure Trans Lives on Screen poster.jpg
Official poster
РежисерSam Feder
Продуцент
 • Sam Feder
 • Amy Scholder
МузикаFrancesco Le Metre
КинематографијаAva Benjamin Shorr
МонтажаStacy Goldate
ДистрибутерNetflix
Премиерајануари 27 2020 (2020-01-27) (Sundance)
јуни 19 2020 (2020-06-19) (United States)
Времетраење100 minutes[1]
ДржаваUnited States
ЈазикEnglish

Обелоденување: Животот на транс на екранот бил американски документарен филм од 2020 година, во режија и продукција на Сем Федер. Филмот го следи длабинскиот поглед на холивудскиот приказ на трансродовите луѓе и влијанието на нивните приказни врз животите на трансродовите и американската култура. Светската премиера ја имало на филмскиот фестивал Санденс на 27 јануари 2020 година. Бил објавен на Нетфликс на 19 јуни 2020 година.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Филмот следел длабински поглед на холивудскиот приказ на трансродовите луѓе и влијанието на нивните приказни врз животите на трансродовите и американската култура. Во него се појавувале многу познати трансродови луѓе во филмската индустрија, како што билеЛаверн Кокс, Сузан Страјкер, Александра Билингс, Џејми Клејтон, Чаз Боно, Александра Греј, Јенс Форд, Трејс Лисет, Џезмун, Михаела Џеј Родригез, Анџелика Рос, Џен Ричардс, Елиот Флечер, Брајан Мајкл Смит, Сандра Колдвел, Кандис Кејн, Џесика Крокет, Закари Дракер, Лили Вачовски, Сер Анзоатеги, Мајкл Д. Коен, Зеке Смит и Лео Шенг. Публиката ја водела низ лекција по историја користејќи филмови и телевизиски емисии за да покажела колку штетни и неточни прикажувањето и идеите на трансродовите луѓе биле прикажани низ, главно, американското кино. Некои од овие употребени примери вклучувале Ace Ventura, Bosom Buddies, Tootsie, Victor Victoria, To Kill a Mockingbird и многу повеќе. Обелоденувањето обезбедувало директен разговор помеѓу трансродовите луѓе и Холивуд со прикажување на двете страни од разговорот со директни примери од филмската историја.

Улоги[уреди | уреди извор]

 • Лаверн Кокс
 • Михаела Хае Родригез
 • Анџелика Рос
 • Сузан Страјкер
 • Александра Билингс
 • Џејми Клејтон
 • Чаз Боно
 • Александра Греј
 • Јенс Форд
 • Трага Лисет
 • Џазмун
 • Џен Ричардс
 • Елиот Флечер
 • Брајан Мајкл Смит
 • Сандра Колдвел
 • Кандис Кејн
 • Џесика Крокет
 • Закари Дракер
 • Лили Вачовски
 • Сер Анзоатеги
 • Мајкл Д. Коен
 • Зек Смит
 • Лео Шенг
 • Маркиз Вилсон
 • Бјанка Ли
 • Тик Милан
 • Дожд Валдез
 • Ник Адамс
 • Чејс Странџо
 • Тревел Андерсон
 • Мики Р. Махони

Ослободување[уреди | уреди извор]

Филмот ја имал својата светска премиера на филмскиот фестивал Санденс на 27 јануари 2020 година.[2] Набргу потоа, Нетфликс ги стекнал правата за дистрибуција на филмот и го објавил на платформата на 19 јуни 2020 година.[3]

Критички одговор[уреди | уреди извор]

Откривањето добил позитивни критики од филмските критичари. As of October 2021, имал рејтинг од a 98% на одобрување на веб-страницата за агрегатор на прегледи Rotten Tomatoes, врз основа на 55 прегледи. Имал и просек од 8.2/10. Консензусот на критичарите на страницата гласел: „ Обелоденувањето воодушевувачки ја осветлува историјата и ефектите од начинот на кој животите на трансродовите се прикажуваат на екранот – и опишува колку напредок треба да се постигне уште“.[4]

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

година Награда Категорија Номинирани Резултат
2019 година Меѓународен ЛГБТК филмски фестивал Frameline во Сан Франциско Фонд за завршување на рамката style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победничка
2020 година Здружение на филмски новинари на Индијана, САД Најдобар документарен филм style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
2020 година Меѓународни награди за онлајн кино Најдобар документарен филм style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
2021 година GALECA: Друштвото на ЛГБТК забавните критичари на Дориан награди за 2021 година Документарец на годината, ЛГБТ документарец на годината style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победничка[5]
2021 година Меѓународна асоцијација за документарни филмови Најдобра монтажа style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана
2021 година Медиумска награда GLAAD Извонреден документарен филм style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победничка[6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Целулоидниот плакар

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Disclosure“. Sundance Film Festival. Архивирано од изворникот на 2021-10-22. Посетено на June 14, 2020.
 2. Siegel, Tatiana (December 4, 2019). „Sundance Unveils Female-Powered Lineup Featuring Taylor Swift, Gloria Steinem, Abortion Road Trip Drama“. The Hollywood Reporter. Посетено на June 14, 2020.
 3. Day-Ramos, Dino (May 29, 2020). „Netflix Acquires Sundance Docu 'Disclosure' From Director Sam Feder“. Deadline Hollywood. Посетено на June 14, 2020.
 4. „Disclosure (2020)“. Rotten Tomatoes. Fandango. Посетено на Предлошка:RT data. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 5. Tangcay, Jazz (April 18, 2021). 'Nomadland' and 'Ma Rainey's Black Bottom' Named Top Films at Dorian Awards (EXCLUSIVE)“. Variety. Архивирано од изворникот 2021-04-19. Посетено на 2021-05-29.
 6. „Disclosure, Schitt's Creek, Sam Smith, Happiest Season, I May Destroy You, CHIKA, Veneno, Star Trek: Discovery, The Boys in the Band, The Not-Too-Late Show with Elmo among award recipients at the 32nd Annual GLAAD Media Awards“. GLAAD (англиски). April 8, 2021. Архивирано од изворникот April 9, 2021. Посетено на April 9, 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:GLAAD Media Award for Outstanding Documentary