ОУ „Климент Охридски“ - Миравци

Координати: 41°18′38″N 22°26′13″E / 41.31056° СГШ; 22.43694° ИГД / 41.31056; 22.43694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Климент Охридски

Влезот во училиштето
Влезот во училиштето
Место
Општина: Општина Гевгелија
Наречено по: Климент Охридски
Нас. место: Миравци
Адреса: с. Миравци
Местоположба

Карта

Основни информации
Број на ученици: 142
Настава на: македонски
Контактни информации
Мреж. место ooukliment.edu.mk/index.html
Е-пошта oumiravciepiskop@yahoo.com

Основно училиште „Климент Охридски“ (официјално: Основно општинско училиште „Климент Охридски“ - Миравци; скратено: ООУ „Климент Охридски“) — централно основно училиште во селото Миравци.[1]

Училиштето е именувано по светецот Климент Охридски.

Историја[уреди | уреди извор]

Првото училиште било отворено во 1884 година, а прв учител бил Глигор Божинов. Наставата била организирана во самите куќи, како и во црквата. На подрачјето на селото биле пронајдени букварките „Алфивитарии“ на Кирил Пејчиновиќ, како и неговите „Огледало“ и „Евангелие“.

Во 1925 година, со голема помош на рускиот учител Трофим Сахненко, била изградена училишната зграда во која се изведувала настава до 1996 година, кога била подигната новата училишна зграда.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето наставата се изведува на македонски наставен јазик.[1]

Подрачни училишта[уреди | уреди извор]

Во составот на училиштето влегуваат следниве подрачни училишта:[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „За нас“. ОУ „Климент Охридски“. Посетено на 6 октомври 2021.

41°18′38″N 22°26′13″E / 41.31056° СГШ; 22.43694° ИГД / 41.31056; 22.43694