ПУ „Ѓорѓи Делев“ - Смоквица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Ѓорѓи Делев“

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Гевгелија
Наречено по: Ѓорѓи Делев
Нас. место: Смоквица
Адреса: с. Смоквица
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Ѓорѓи Делев“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Ѓорѓи Делев“ - Смоквица; скратено: ПООУ „Ѓорѓи Делев“) — подрачно основно училиште во селото Смоквица, составен дел на истоименото училиште од селото Миравци.[1]

Училиштето е именувано по истакнатиот македонски народен херој Ѓорѓи Делев.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Смоквица.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ООУ „Климент Охридски““. македонски: ОУ „Климент Охридски“ - Миравци. конс. 9 јули 2017. 

Координати: 41°15′33″N 22°28′5″E / 41.25917° СГШ; 22.46806° ИГД / 41.25917; 22.46806