ОУ „Ѓон Бузуку“ - Србиново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓон Бузуку

Поглед на училиштето
Поглед на училиштето
Место
Општина: Општина Гостивар
Наречено по: Ѓон Бузуку
Нас. место: Србиново
Адреса: с. Србиново
Местоположба

Карта

Основни информации
Основано: 1965; пред 57 години (1965)
Директор: Агим Мислими
Број на ученици: 99 (2019/2020)
Настава на: албански
Контактни информации
Е-пошта gjon_buzuku96@hotmail.com
Телефон 042/351-003
Факс 042/351-003

Основно училиште „Ѓон Бузуку“ (службено: Основно општинско училиште „Ѓон Бузуку“ - Србиново; скратено: ООУ „Ѓон Бузуку“) — централно основно училиште во гостиварското село Србиново.[1][2]

Училиштето е именувано по албанскиот католички свештеник Ѓон Бузуку.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Училиштето се наоѓа во самиот средишен дел на училиштето.

Историја[уреди | уреди извор]

Училиштето било основано на 28 декември 1965 година со одлука на Општина Гостивар.[3]

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето наставата се изведува на албански наставен јазик.

Објект[уреди | уреди извор]

Училишната зграда е обновена од страна на SOLIDARITES (Франција), како подарок на луѓето на Европа во рамките на прoграмата ECHO.

Подрачни училишта[уреди | уреди извор]

Во составот на училиштето влегуваат следниве подрачни училишта:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 30.01.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  2. „Основни училишта“. Општина Гостивар. Посетено на 3 март 2023.
  3. „Интегрална евалуација: ООУ"Ѓон Бузуку" с. Србиново“ (PDF). Државен просветен инспекторат. 2019. Посетено на 3 март 2023.

Координати: 41°42′22″N 20°57′34″E / 41.70611° СГШ; 20.95944° ИГД / 41.70611; 20.95944