Нунцјо Гало

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нунцио Гало во 1956 година.

Нунцјо Гало (25 март 1928 - 22 февруари 2008) ― италијански пејач. Роден бил во Неапол и ја претставувал својата земја на Евровизија 1957, на 6-то место. Песната што ја извел, „Corde Della Mia Chitarra“, е позната по тоа што е најдолгата песна некогаш свирена за Евровизија во 5:09 часот пред новите правила да стапат на сила. Гало исто така бил глумец кој се појавил во над 20 филмови. Гало претрпел сериозно крварење во мозокот во септември 2007 година од кое никогаш не се опоравил целосно. Починал на 22 февруари 2008 година во Телезе Терме.[1]

Тој бил татко на глумецот и пејач Масимилијано Гало.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nunzio Gallo died at the age of 80 Архивирано на 2 март 2008 г. Esctoday, 24 февруари 2008.