Норовин Алтанхујаг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Norovyn Altankhuyag
Норовын Алтанхуяг
25ти Премиер на Монголија
На должноста
10 Август 2012 – 5 Ноември 2014
Претседател Цахиагиин Елбегдорј
Претходник Сухбаатрин Батболд
Наследник Чимедиин Саиханбилег
Лидер на Демократската партија
На должноста
2 Септември 2008 – 20 Август 2015
Претходник Цахиагиин Елбегдорј
Наследник Зандаахуу Енхболд
Member of State Great Hural
На должноста
1996–2000
На должноста
2008–2016
На должноста
Стапил
2020
Лични податоци
Роден(а) 20 јануари 1958(1958-01-20)
Улаангом, Увс, Монголија
Партија Independent
Други припадности Демократска партија (2000–2019)
Монголска социјалдемократска партија (1990–2000)
Установа Национален универзитет на Монголија
Портал Official website

Норовин Алтанхујаг ( монголски: Норовын Алтанхуяг , pronounced [nɔɾɜˈw̜iŋ ˈaɬtʰəɴχʊjə̆q] ; роден на 20 јануари 1958 година) е монголски политичар кој бил премиер на Монголија од 2012 до 2014 година и пратеник во парламентот. Националниот консултативен комитет на Демократската партија (НКЦ) го избрала за лидер на Демократската партија на Монголија во 2008 година. Тој бил прв вицепремиер на Монголија во коалициската влада на Монголската народна партија и Демократската партија од 2008 до 2012 година.

Претходно, тој бил министер за земјоделство и индустрија помеѓу 1996 и 2000 година и министер за финансии од 2004 до 2006 година [1] Тој служел како висок советник на претседателот на Монголија, Калтмаагиин Батулга, од 2017 година до неговата оставка на почетокот на 2019 година.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Алтанхујаг е роден во провинцијата Увс во Монголија и го посетувал првото средно училиште во Улаангом од 1966 до 1976 година. Потоа дипломирал на Факултетот за физика и математика на Националниот универзитет во Монголија . По дипломирањето, тој ја добил честа да остане како професор на универзитетот.

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

За време на Демократската револуција во 1990 година во Монголија, тој бил еден од пионерите во младинското движење. Со своите колеги го иницирал Демократското социјалистичко движење. На 21 февруари 1990 година бил одржан првиот состанок за основање на Монголската социјалдемократска партија и тој бил избран за член на комисијата за основање на партијата.

Помеѓу 1990 и 2006 година, четири пати бил генерален секретар на различни политички партии. Двапати бил избран за пратеник.

По монголските парламентарни избори во 2008 година, водачот на Демократската партија Цахиагиин Елбегдој поднел оставка како резултат на контроверзниот пораз на партијата и Алтанхујаг бил избран за нов лидер на Демократската партија. За време на неговото водство, Демократската партија на Монголија започнале акциски план под името „Монголски народ-2020“ за зајакнување на вредностите на демократијата и граѓанското општество.[2]

Премиер на Монголија (2012–2014)[уреди | уреди извор]

По монголските законодавни избори во 2012 година, Норовин Алтанхујаг бил избран за премиер. За време на неговиот мандат, Алтанхујаг продал голем обем на државни обврзници, и на тој начин бил на чело на најбогатата влада во историјата на Монголија до тој момент. Како што спомна Алтанхујаг во „Tsenzurgui Yaria“, ТВ-шоу каде на познатите личности им се поставуваат нецензурирани прашања, тој рекол дека причината за економските прашања што довеле до гласањето за недоверба што го добил на 5 ноември 2014 година е тоа што не се согласува со претседателот и ставовите на Цахиагин Елбегдорј за работите. Иако претседателот на Монголија имал релативно мала моќ, тој тврдел дека Елбегдорј силно го вооружувал за прашања од владините работи. Тој вели дека оттогаш има лутина против Елбегдој.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Монгол Улсын Сангийн яам“. Монгол Улсын Сангийн яам.
  2. „Political parties of Mongolia have started their conferences“. infomongolia.com. 30 April 2012. Посетено на 2 July 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Партиски функции
Претходник
Tsakhiagiin Elbegdorj
Лидер на Демократска партија
2008–2015
Наследник
Зандахугин Енкхболд
Политички функции
Претходник
Цукхбатарун Батболд
Премиер на Монголија
2012–2014
Наследник
Шимедин Шаикханбилег