Нориљск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нориљск
Норильск
Град[1]
Првата куќа изградена во Нориљск, во 1921
Првата куќа изградена во Нориљск, во 1921
Знаме на НориљскГрб на Нориљск
ДржаваРусија
Федерален субјектКраснојарски крај[1]
Основан во1935[2]
Градски статус од1953[2]
Надм. вис.&1000000000000009000000090 м
Население (попис 2010)[3]
 • Вкупно175.365
 • проц. од (2018)[4]179.554 (+2,4%)
 • Ранг102nd во 2010
 • Подреден наkrai city of Norilsk[1]
 • Седиште наkrai city of Norilsk[1]
 • Градски округNorilsk Urban Okrug[5]
 • Седиште наNorilsk Urban Okrug[5]
Часовен појас[6] (UTC+7)
Поштенски бр.[7]663300-663341
Повик. број.+7 3919[8]
Мреж. место(руски) http://www.norilsk-city.ru/(руски)

Нориљск (руски: Норильск) — индустриски град во Краснојарскиот крај, Русија, сместен над Северниот Поларник, источно од реката Енисеј и јужно од Тајмирскиот полуостров. Неговото постојано население изнесува 175.000 жители. Со привремените жители населението достигнува 220.000.

Тој претставува најсеверниот град со повеќе од 100.000 жители и втор најголем град (по Мурманск) во Северниот Поларник.

Градот бил основан во 1935 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Ref66.
  2. 2,0 2,1 Michail V. Kozlov; Elena Zvereva; Vitali Zverev (28 July 2009). Impacts of Point Polluters on Terrestrial Biota: Comparative analysis of 18 contaminated areas. Springer Science & Business Media. стр. 63. ISBN 978-90-481-2467-1.
  3. Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.
  4. „26. Численность постоянного населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2018 года“. Федерална служба за државна статистика. Посетено на 23 јануари 2019.
  5. 5,0 5,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Ref763.
  6. „Об исчислении времени“. Официальный интернет-портал правовой информации. 3 јуни 2011. Посетено на 19 January 2019.
  7. Почта России. Информационно-вычислительный центр ОАСУ РПО. (Russian Post). Поиск объектов почтовой связи (Postal Objects Search) (на руски)
  8. „телефонных кодов“ (руски). Посетено на 7 February 2016.