Нордиска комбинација на Зимските олимписки игри 2010 - мала скокалница/10 km

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нордиска комбинација на
Зимските олимписки игри 2010
Nordic combined pictogram.svg
мала скокалница/10 km
голема скокалница/10 km
штафета на големата скокалница/4x5 km
Квалификации


Натпреварите во нордиска комбинација, односно скјачки скокови на малата скокалница и скијачко трчање на 10 km на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 14 февруари.

Двата натпревара се одржаа во Вислер. Натпреварите во скијачки скокови се одржаа, со почеток во 10:00 по локално време (UTC-8), а трката се одржа со почеток во 13:00.

Златото го освои францускиот натпреварувач Џејсон Лами Шапју.

Освојувачи на медлаи[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Франција Џејсон Лами Шапју САД Џони Спилејн Италија Аесандро Питин

Надворешни врски[уреди | уреди извор]