Ном (Алјаска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градот од птичја перспектива

Ноум (англиски: Nome) e мал град во Алјаска, во минатото еден од центрите за добивање злато. Во 2005 година населението во овој град изнесувало 3,590 жители. Се наоѓа на брегот на Беринговото море.

Градот е основан во 1898 како место за трагачите по злато, само година подоцна, во 1899, населението веќе брело 10,000 жители. Според податоците од 1900 година - 12,488 жители.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]