Нокен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нокен торби
Поврзница619
ОбластAPA
Историја на впишувањето
Впишување2012 (7 сесија)
ListПотреба од итна заштита
Жените од Папуа со нокен, околу 1899 година

Нокен (од Биак: inoken) е традиционална индонезиска мултифункционална плетена торба која потекнува од регионот на Западна Нова Гвинеја, Индонезија. Традиционално се користи за носење разни стоки, а исто така и за деца.

Во 2012 година, нокен бил наведен во списокот на нематеријално културно наследство на УНЕСКО како културно наследство на Индонезија.[1] Жените кои носат нокен сè уште се вообичаена глетка во Вамена.[2]

Во неколку области на Централна Папуа и Хајленд Папуа, нокен - наместо вообичаената гласачка кутија - се претпочита како начин за поставување гласачки ливчиња, каде што е препознаен како алатка и систем за гласање.[3] Противниците на системот ја оспориле употребата на нокен како потенцијал за злоупотреба, и ја оспориле пред Уставниот суд на Индонезија, иако судот ја бранел ограничената употреба на нокен за избегнување меѓуплеменска војна.[4]

На 4 декември 2020 година, Google го прославил нокен со Google Doodle. [5]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Noken multifunctional knotted or woven bag, handcraft of the people of Papua", Inscribed in 2012 (7.COM) on the List of Intangible Cultural Heritage in Need of Urgent Safeguarding“. UNESCO. Посетено на 10 October 2014.
  2. Nethy Dharma Somba (26 September 2011). „Transforming Wamena into Papua's tourism icon“. The Jakarta Post. Архивирано од изворникот на 2013-05-10. Посетено на 15 March 2013.
  3. Andi Hajramurni; Nethy Dharma Somba (22 January 2013). „S. Sulawesi set for vote; Papua rules on 'noken'. The Jakarta Post. Посетено на 15 March 2013.
  4. „MK Tegaskan Pemilu dengan Sistem Noken Hanya Digunakan secara Terbatas“. Mahkamah Konstitusi Republik Indonesia. 11 March 2015. Посетено на 12 October 2022.
  5. „Celebrating Noken Papua“. Google. 4 December 2020.