Нови Кнежевац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположба на општината Нови Кнежевац во Србија

Нови Кнежевац (унг. Törökkanizsa) е градска населба во истоимената општина во Севернобанатскиот округ, во покраината Војводина, Република Србија. Според пописот од 2002 г. во општината имало 12.952 жители (според пописот од 1991 г. имало 8.062 жители).

Демографија[уреди | уреди извор]

Во населбата Нови Кнежевац живеат 7.567 полнолетни жители, а просечната старост на населението изнесува 39,8 години (38,1 кај мажите и 41,3 кај жените). Во населбата има 2.780 домаќинства, а просечниот број на членови по домаќинство е 2,71.

Населението во оваа населба е многу нехомогено, а во последните три пописи, забележан е пад во бројот на жителите.[1]


Графикон за промената на бројот
на жителите во текот на 20. век


Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Книга 1, Население, национална или етничка припадност, податоци по населби, Републички завод за статистика Архивирано на 3 февруари 2015 г., Белград, февруари 2003, ISBN 86-84433-00-9