Нијангатомски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нијангатомски јазик
Застапен воЕтиопија
ПодрачјеРегион на реката Омо
НародНијангатоми
Говорници24,300 (попис 2007)  [1]
Јазично семејство
нилосахарско?
Писмонема
Јазични кодови
ISO 639-3nnj

Нијангатомскиот е нилосахарски јазик, дел од групата на нилски јазици, кој се зборува во Етиопија. Јазикот е мајчин јазик на Нијангатомите. Јазикот не е пишан и е сроден со топосанскиот и турканскиот.

Фонологија[уреди | уреди извор]

Согласки[уреди | уреди извор]

лабијални алвеоларни палатални веларни
експлозивни безвучни p t k
звучни b d ɡ
африкативни безвучни t͡ʃ
звучни d͡ʒ
фрикативни s
носни m n ɲ ŋ
вевни r
апроксимантни w l j

Самогласки[уреди | уреди извор]

предни централни задни
затворени i u
скоро затворени ɪ ʊ
средно затворени e o
средно отворени ɛ ɔ
отворени a

Литература[уреди | уреди извор]

  • Dimmendall, Gerrit J. 2007. "Ñaŋatom language" in Siegbert Uhlig (ed.) Encyclopaedia Aethiopica, Vol 3. Wiesbaden: Harrassowitz. pp. 1131–1132.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Нилосахарски-јазици-никулец