Нисан (автопроизводител)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Нисан (јапонски: 日産|自動車|株式会社) — јапонско мултинационално претпријатие со седиште во Јокохама, Јапонија, кое ги произведува автомобилите од марката „нисан“ и „инифинти“ (порано, „датсун“). Од 1999 година, Нисан е дел од алијансата Рено-Нисан-Мицубиши. Притоа, во ноември 2023 година, Нисан имал учество од 15 % во вкупниот капитал со право на глас.[1] Покрај тоа, од октомври 2016 година, Нисан има удел од 34 % во сопственоста на Мицубиши.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Shiraki, Maki; Guillaume, Gilles (2023-01-30). „Nissan and Renault agree to overhaul alliance, this time as equals“. Reuters (англиски). Посетено на 2023-01-30.
  2. McLain, Sean (21 October 2016). „Nissan Formally Takes Controlling Stake in Mitsubishi Motors“. The Wall Street Journal. Посетено на 23 December 2019.