Мицубиши

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мицубиши или Мицубиши моторс (јапонски: 三菱自動車工業株式会社) — јапонско мултинационално претпријатие за производство на автомобили, со седиште во Минато, Токио.[1] Во 2011 година, Мицубиши бил шестиот најголем автопроизводител во Јапонија и 19-тиот најголем производител во светот.[2] Од октомври 2016 година, Мицубиши е во делумна сопственост (34 %) на Нисан и дел од алијансата Рено-Нисан-Мицубиши.[3] Исто така, Мицубиши моторс е дел од групацијата Мицубиши. Претпријатието Мицубиши моторс е основано во 1970 година.[4] Во минатото, дел од Мицубиши моторс било и претрпијатието кое произведува камиони, автобуси и градежни возила, но денес, тоа е во сопственост на Дајмлер трак, а Мицубиши има само мал сопственички дел.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Corporate Profile Архивирано на 27 септември 2011 г., Mitsubishi Motors website, 19 June 2008
  2. „World motor vehicle production OICA correspondents survey without double counts world ranking of manufacturers year 2011“ (PDF).
  3. „Nissan takes control of Mitsubishi with Ghosn as chairman“. Automotive News Europe. 20 October 2016. Посетено на 20 October 2016. We are a full member of the Renault-Nissan alliance from today
  4. History of Mitsubishi, Funding Universe (subscription required)