Прејди на содржината

Никола Милиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Никола Милиќ (Јагодина, 21 октомври 1924 - Белград, 12 јануари 2000) бил српски глумец.

Биографија

[уреди | уреди извор]

Никола Милиќ е роден во Јагодина, во семејството на Светозар Милиќ, полициски офицер и Босиљка Милиќ. Имале седум деца, од кои само Никола станал полнолетен. Сите членови на семејството биле погребани на гробиштата Јагодина, освен Никола, кој бил погребан на Новите гробишта во Белград. Завршил во Јагодинската гимназија, дипломирал право на Правниот факултет во Белград и дипломирал југословенска литература на Филолошкиот факултет во Белград. Тој и неговата сопруга Бојана Беадер-Милиќ имале два сина, Милорад и Бојан.[1]

За време на студиите бил член на аматерскиот театар Горан, каде ги направил и првите театарски чекори. По завршувањето на студиите се вработил во Военото обвинителство, но набрзо дал отказ, се вработил во радио драмата Радио Белград и целосно му се посветил на театарот. Во 1956 година се вработил во Современиот театар во Белград, а откако сменил неколку белградски театри, меѓу кои и Југословенскиот драмски театар и Ателје 212, се повлекол од белградскиот драмски театар при Црвениот крст. Иако бил во пензија, тој бил театарски активен до неговата смрт во јануари 2000 година.[2]

Преведувал од англиски, француски и германски јазик. Со својот помлад син Бојан ја напишал Енциклопедија на светската драма (Неопрес, Белград, 2016).[3] Во овој проект како рецензенти биле вклучени Петар Волк и Јован Ќирилов, а монтажата ја направил Феликс Пашиќ.

  • Сребрена плакета на филмскиот фестивал во Кунео за главната улога во филмот од 1965 година Човекот од фотографијата.
  • Награда Стерија за улогата на докторот во претставата Утва златнокрилеста птица, 1969 година.
  • Награда за епизода на Деновите на комедијата за улогата на Таса во претставата Сомнително лице, 1982 година.
  • Орден на трудот со Златен венец на СФРЈ, 1982 година.
  • Награда за епизодата на Земун фест за улогата на Џефри Торнтон во претставата Гардероба, 1995 година.

Награда „Никола Милиќ“

[уреди | уреди извор]

Во негова чест, на Деновите на комедијата во Јагодина, од 2005 година Наградата „Никола Милиќ“ доделува за најдобра епизодна улога.[4]

  1. Монографија о Николи Милићу, Дани комедије, Јагодина март 2005
  2. Милић, Никола и Бојан (2016). Енциклопедија светске драме. Београд: Неопрес. стр. 765/том 2. ISBN 978-86-88895-50-7.
  3. Милић, Никола и Бојан (2016). Енциклопедија светске драме. Неопрес. ISBN 978-86-88895-50-7.
  4. Награда Никола Милић, Посетено на 15. 4. 2013.