Прејди на содржината

Николае Гуџа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Николае Гуџа

Николае Лингурару е ромски манела пејач.

Музичка кариера[уреди | уреди извор]

Гуџа започнал како пејач и хармоникаш во доцните 1980 -ти, свирејќи музика на виолина. Својот дебитантски албум го издал во 1992 година. Две години подоцна, тој го издал својот прв мејнстрим хит - „De când te iubesc pe tine“ ( англиски : „Since I've Been Loving You“), вклучен во неговата втора долга плоча. Неговиот прв албум за странска публика бил издаден во Франција, во 1996 година; додека романските музички критичари речиси и не реагирале на неговата музика, новинарите во странство ја покажале својата благодарност и ја нарекле неговата музика многу модерна мода на џипси џез (вклучувајќи електрични гитари и синтисајзери ).[1] [2]

Почнувајќи од околу 1998 година, Гуџа развил зголемен интерес за манеле музиката, поджанр на балканската народна музика наклонета кон клубови, под влијание на турскиот и арапскиот поп, слично на она што е познато во поранешна Југославија како турбо-фолк и народна и во Бугарија како чалга. Гуџа имал важна улога во унапредувањето на манеле (кои бил прилично нов музички тренд во тоа време) и донел влијанија од западната поп и хип хоп музика . Некои од неговите песни се: „Aş renunţa“, „Am greșit și eu“, „Dacă vrei“ и „Doar tu“. Во 2007 година, Гуџа објавил насловна верзија на „ Лејла “ на Хари Мата Хари, третопласираната песна на Евровизија 2006 година, преименувајки ја во „Cine ești?“ (Која си ти?).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Keefner, Kurt. The Greatest Living Gypsy Voice, allmusic.com (retrieved May 5, 2010)
  2. The Greatest Living Gypsy Voice Архивирано на {{{2}}}., cdroots.com (retrieved May 5, 2010)