Неро (езеро)

Координати: 57°9′53″N 39°26′12″E / 57.16472° СГШ; 39.43667° ИГД / 57.16472; 39.43667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Езеро Неро
блиску Ростов (2006)
ПодрачјеЈарославлинската област
Координати57°9′53″N 39°26′12″E / 57.16472° СГШ; 39.43667° ИГД / 57.16472; 39.43667
Видeutrophic
Главни приливиСара (руски: Сара), Ишинја (руски: Ишня), Кучибош(руски: Кучибош), Мазика (руски: Мазиха), Варуџ (руски: Варус), Чучерка (руски: Чучерка), Уница (руски: Уница), Сула (руски: Сула)
Главни истециВекса
Сливни земјиРусија
Најг. должина13 kм (8.1 ми) км
Најг. ширина8 kм (5.0 ми) км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
544 km2 (210 ми) км2
Острови2 (Левски, Рождественски)
Населени местаРостов

Езерото Неро (руски: Не́ро) е плитко, еуфотично езеро во Јарославлинската област во Русија. Површината на ова езеро изнесува 54,4 км2, должината инзесува 13 км2, ширината 8 км2, а длабочината изнесува 3,6 m. Неговата старост се проценува на 500,000 години, што го прави ова езеро едно од неколкуте предглацијални езера во средиштето на Русија.

Бреговите на езерото биле населени пред 6,000 години. Средиштето на племето Мерја се наоѓал во Сарската Городиша (руски: Сарское городище) ма јужниот брег од езерото. Езерото го нарекувале Неро, што во превод значи лигав или Каово, што значи „место каде што живеат галебите“. Во 9 век на брговите на езерото се населиле Словените, исто така го нарекувале Ростовско Езеро поради градот Ростов што се наоѓа во близина на езерото.

На езерото се наоѓаат два острови: Левски (руски: Левский) што во превод значи „шумски остров“, и Рождественски (руски: Рождественский), што во превод значи „Воскреснувачки остров“.