Ненад Миљеновиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ненад Миљеновиќ (роден на 8 април 1993 година) е српски професионален кошаркар на Динамо Букурешти од романската Лига Национала. Висок е 1.94 м и [1] [2] тој игра на позицијата организатор на игра.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Миљеновиќ почна да игра кошарка во младинските редови на ФМП. Во октомври 2011 година, Миљеновиќ го потпишал својот прв професионален договор со белградски Партизан. Во декември 2011 година, тој беше позајмен на Мега Визура. [3] На 25 септември 2012 година потпишал раскин на договорот со Партизан. [4]

Само еден ден по раскинувањето на договорот со Партизан, Миљеновиќ потпишал четиригодишен договор со српскиот тим Раднички Крагуевац, на 26 септември 2012 година. [5] [6]

На 23 јули 2013 година, Миљеновиќ потпиша едногодишен договор со неговиот поранешен тим, Мега Визура. [7] [8]

Во јуни 2014 година го продолжи договорот со Мега Визура. [9] Со заминувањето на Василије Мициќ од тимот, неговата улога во тимот се зголеми во текот на сезоната 2014–15. Во првиот натпревар од сезоната 2014–15 во АБА лигата за неговиот тим, тој постигна 26 поени и додаде 10 асистенции, за да му помогне на својот тим да го победи МЗТ Скопје со резултат 103–98. [10] [11] Тој е прогласен за играч на месецот во АБА лигата за октомври во сезоната 2014–15 во АБА лигата . [12] Над 24 натпревари одиграни во текот на сезоната 2014-2015 Јадранската лига, тој имаше просек од 13,3 поени, 4,6 скока и водечка лига со 8,4 асистенции по натпревар. Во текот на истата сезона тој пет пати беше прогласен за МВП на колото, беше асистент лидер на сезоната и беше многу близок втор играч во МВП поредокот зад неговиот соиграч Никола Јокиќ.

На 19 август 2015 година, тој потпиша тригодишен договор со шпанскиот тим Севиља. [13] По една сезона со Севиља во шпанската лига АЦБ, тој се раздели со клубот. [14]

На 5 јули 2016 година, Миљеновиќ потпишал со грчкиот клуб ПАОК од Грчката кошаркарска лига. [15]

На 1 февруари 2019 година, Миљеновиќ се приклучи на екипата на АБА лигата Олимпија. [16] Тој имаше просек од 15 поени и 7 асистенции по натпревар. [17]

Во август 2020 година, тој потпиша со Сан-ен НеоФеникс од јапонската Б.лига. [18]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Миљеновиќ беше член на јуниорската репрезентација на Србија. Со јуниорските репрезентации на Србија, тој играше на следните турнири: 2009 ФИБА Европа шампионат до 16 години, каде што освои бронзен медал, Светско првенство на ФИБА до 17 години 2010 година, првенство на ФИБА Европа до 18 години 2011 година, каде што победи сребрен медал, 2012 ФИБА Европа шампионат до 20 години и 2013 ФИБА Европа шампионат до 20 години. [19]

Надвор од теренот[уреди | уреди извор]

Миљеновиќ и Раде Загорац ја основаа Унијата на играчи во АБА лигата во јули 2020 година [20] [21] Унијата е непрофитна организација и синдикат со седиште во Белград, Србија, кој ги претставува играчите на АБА лигата. [22] [23]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. MILJENOVIC, NENAD HEIGHT: 1.94.
 2. „Nenad Miljenovic altura: | 1.94 m {{in lang|es}}“. Архивирано од изворникот на 2016-04-19. Посетено на 2015-12-21.
 3. „Miljenović na pozajmici u Mega Vizuri“ (Serbian). sportske.net. December 26, 2011. Архивирано од изворникот на 2019-02-02. Посетено на March 12, 2012.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 4. „Miljenović ipak ide iz Partizana“. B92 (српски). Посетено на September 25, 2012.
 5. „Radnicki inks Nenad Miljenovic“. Sportando. Посетено на September 26, 2012.
 6. „Miljenović u Radničkom“. Mondo (српски). Посетено на September 26, 2012.
 7. „Mega Vizura sign Nenad Miljenovic“. Sportando.net. Посетено на July 23, 2013.
 8. „Miljenović godinu dana u Mega Vizuri“ (српски). Novosti.rs. Посетено на July 23, 2013.
 9. „Mega Vizura extend deals with Nenad Miljenovic and Nemanja Krstic“. Sportando.com. June 6, 2014. Посетено на July 11, 2014.
 10. „Jokić, Miljenović nadjačali MZT“. b92.net (Serbian). Посетено на October 4, 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 11. „Overtime win for Mega, Jokić with index 44!“. abaliga.com. Архивирано од изворникот на October 6, 2014. Посетено на October 4, 2014.
 12. „Interview with the October MVP Nenad Miljenović“. abaliga.com. Архивирано од изворникот на November 2, 2014. Посетено на November 9, 2014.
 13. „El Baloncesto Sevilla se hace con los servicios del talento serbio Nenad Miljenovic“. baloncestosevilla.com (Spanish). August 19, 2015. Посетено на August 19, 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 14. „Baloncesto Sevilla opts out of Nenad Miljenovic and Pierre Oriola's contracts“. Sportando.com. July 1, 2016. Посетено на July 1, 2016.
 15. „PAOK Thessaloniki inks Nenad Miljenovic“. Sportando.com. July 5, 2016. Посетено на July 6, 2016.
 16. R. K. (February 1, 2019). „Olimpijo okrepil nekdanji prvi podajalec Lige ABA“ (словенечки). Ljubljana: RTV Slovenija. Посетено на February 1, 2019.
 17. „SanEn Neophoenix inks Nenad Miljenovic“. Sportando. August 5, 2020. Посетено на August 5, 2020.
 18. „Miljenović karijeru nastavlja u Japanu“. b92.net. Посетено на 5 August 2020.
 19. Nenad MILJENOVIC (SRB).
 20. „Osnovana Unija igrača ABA lige“. b92.net. Посетено на 8 July 2020.
 21. „Osnovana Unija igrača ABA lige: Štitit će igrače iz regije“. index.hr. Посетено на 8 July 2020.
 22. „Košarkaš Partizana i OKK Beograda osnovali Uniju igrača klubova iz ABA lige – VOICE“. novilist.hr. 8 July 2020. Посетено на 8 July 2020.
 23. „Osnovana Unija igrača ABA lige: Zagorac i Miljenović pokrenuli akciju“. vijesti.me. Посетено на 8 July 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]