Нгве (јазик)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нгве
Ŋwe
Застапен воКамерун
Говорници73.200  (2001)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3nwe

Нгве (Ŋwe) е нигер-конгоански јазик што се говори во Камерун. Во 2001 г, јазикот го користеле 73.200 луѓе, што претставува пораст во однос на претходно. Припаѓа на бамилечкиот дијалектен континуум, а најсродни на него се јазиците јемба и нѓембон.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]