Бамилечки јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бамилечки
Bamiléké
Географска
распространетост:
Западни Гори
во западен Камерун
Класификација:нигер-конгоански
Гранки:
ISO 639-2 и 639-5:bai

Бамилечките јазици (ориг. Bamiléké) се група јазици што ги говори народот Бамилеке кој живее во Западните Гори на Камерун.

Овие јазици се фефе, гомала, ква, мадумба, магака, нда нда, нгомба, нгомбале, и групата наречја „бамбутос“ која се состои од јемба, нѓембон и нгве.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]