Началник на Крим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Началник на Република Крим
Глава Республики Крым
Emblem of Crimea.svg
Sergey Aksyonov (2018).jpg
Функционер
Сергеј Аксјонов

од 9 октомври 2014 г.
СедиштеСимферопол
Назначувачназначува Врховниот совет по претседателот на РФ
Мандат5 години, највеќе двапати по ред
Прв функционерСергеј Аксјонов

Началник на Република Крим (руски: Глава Республики Крым) — највисок функционер и шеф на извршната власт на Република Крим во состав на Руската Федерација.

Задачата на началникот е да обезбеди придржување до уставот и федералните закони на Русија, како и уставот и законите на самата Република Крим. Служи како заштитник на еднаквоста меѓу народите, правата и слободите на граѓаните и запазување на целовидноста и усогласеноста во работата на органите на републиката.

Лицето на оваа функција мора да е на возраст од барем 30 години, а мандатот трае пет години, највеќе двапати по ред. Лицето го назначува Врховниот совет на Крим по предлог на претседателот на Руската Федерација. Во случај лицето да стапува како вршител на должност, назначувањето го врши непосредно претседателот на државата, без одобрување од републичките власти.

Моментален началник е Сергеј Аксјонов, кој е на функцијата од 9 октомври 2014 г.[1]

Список на началници[уреди | уреди извор]

Име Стапил Напуштил
Сергеј Аксјонов (вршител) 14 април 2014 9 октомври 2014
Сергеј Аксјонов 9 октомври 2014 денес

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]