Прејди на содржината

Грб на Крим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на Крим

Грб на Република Крим — официјален грб на Република Крим, Русија, кој е во употреба од 1992 година, но официјално бил усвоен на 21 април 1999 година (како грб на АР Крим, Украина). Составен од црвен штит на кој има сребрен грифон на четири нозе со син бисер на канџата. Од двете страни на штитот има по еден столб кои се споени со лента со знамето а Крим и со натписот Процветание в единстве или на македонски Процут во единството. Над штитот има сонце. Грифонот го симболизира Крим и областите северно од Црно Море, црвената боја ја симболизира храброста на народот.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]