Национална и универзитетска библиотека на Словенија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национална и универзитетска библиотека на Словенија
ЗемјаСловенија
ТипНационална библиотека, академска библиотека
ОснованаПочеток со работа во 1774 година
МестоЉубљана
Фонд
Обем2.749.593 томови
Пристап и употреба
Членови10.931
Други информации
Буџет€ 7.479.522 (2014)
ДиректорВилјем Лебан[1]
Кадар138,5[1]
Службена страницаwww.nuk.uni-lj.si
Наводи: [2]
Карта


Раните фази на изградбата на новата библиотека (1937)

Национална и универзитетска библиотека на Словенија (словенечки: Narodna in univerzitetna knjižnica, NUK) национална библиотека на Словенија, основана во 1774 година. Таа е една од најважните образовни и културни институции во Словенија.[3]

Библиотеката се наоѓа во центарот на Љубљана во зграда проектирана од Јоже Плечник помеѓу 1930 и 1931 година, а била изградена од 1936 до 1940 година во Кралство Југославија. Со закон, од сите издавачи во Словенија а претходно од СФР Југославија се прибираат, чуваат и архивираат сите изданија во Националната библиотека како централен депозитар[4] .

Во 2011 година, библиотеката поседуваше околу 1.307.000 книги, 8.700 ракописи и бројни други документи, списанија и единици за мултимедија. Библиотеката се соочува со проблем на недостаток на простор за складирање и затоа има план да изгради нова зграда во близина на постојната[5].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Letno poročilo 2014 [Annual Report 2014] (PDF) (словенечки). National and University Library of Slovenia. 27 February 2015. Архивирано од изворникот (PDF) на 19 May 2015.
  2. NUK: Annual Report 2014 Архивирано на 19 мај 2015 г., retrieved 18 May 2015
  3. Narodna in univerzitetna knjižnica – Plečnikova palača znanja
  4. The National and University Library[мртва врска]
  5. [1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]