Национален парк Сера да Бокаина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национален парк Сера да Бокаина
МСЗП Категорија II (национален парк)
Serra da Bocaina.JPG
Сера да Бокаина
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Местојугоисточен Бразил
Координати22°57′47″ ЈГШ; 44°40′12″ ЗГД / 22.963° ЈГШ; 44.67° ЗГД / -22.963; -44.67Координати: 22°57′47″ ЈГШ; 44°40′12″ ЗГД / 22.963° ЈГШ; 44.67° ЗГД / -22.963; -44.67[1]
Површина104,000 ha (260,000 acres)
Воспоставен(а)1971

Национален парк Сера да Бокаина е национален парк во Бразил. Се наоѓа на границата помеѓу сојузните држави Рио де Женеиро и Сао Пауло во југоисточен Бразил.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Serra Da Bocaina National Park“. protectedplanet.net.