Национален морски парк Залив Чирики

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Плажа во Националниот парк Голфо де Чирики

Националниот морски парк Заливот Чирики се наоѓа во заливот Чирики, на тихоокеанскиот брег на Панама. Основан е во 1994 година со цел за да се заштитат 150 квадратни километри на морски екосистеми, вклучувајќи корален гребен, ризофорно мочуриште и морска ливада и околу дваесетина острови на архипелагот Исла Парида. Овој парк вкупно има 25 острови и 19 корални гребени.

Паркот е познат по својот див свет, вклучувајќи: зелени игуани, грбави китови (од август до октомври), ајкули, делфини, повеќе видови на морски желки што се гнездат на плажите на островите и други видови.

Заштитени острови во паркот се Санта Каталина, Пулгосо, Гамез, Тинторера, Обиспо, Обиспоне, Лос Паргос, Ахогадо, Икакос, Корал де Пиедра, Болањос, Болањитос и Берако. Овие острови се покриени со тропски шуми, вклучувајќи кедар, глог и даб; Заради постоењето на овие видови, можна е појава на сечење на шумите.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]