Натали Гајзенбергер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2017-02-05 Natalie Geisenberger by Sandro Halank–5.jpg

Натали Гајзенбергер (Минхен, 5-ти февруари 1988 година) е германска репрезентативка во санкање. Со санкање започнала да се бави во 1998 година.

На Олимписките игри во Ванкувер во 2010 година, го освоила бронзениот медал, а олимписки победник станала во Сочи во 2014 година и Пјонгчанг во 2018 година. Покрај титулата во поединечни дисциплини, таа ги освоила двете злата во штафетите со германската репрезентација.[1]

На Светските првенства, освоила сребро во 2008, 2009 и 2011 година, бронза во 2012 година, а злато во 2013, 2015 и 2016 година. Четири златни медали има и со германската штафета во 2009, 2013, 2015 и 2016 година. Повеќекратна победничка е на Европските првенстава.

Титули во Светскиот куп освоила во 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 и 2018 година, а држи и рекорд по бројот на победи во Светскиот куп.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]